English
تلفن تماس : 03155347000
5
تیر
خوراکی‌های کاشانی

خوراکی‌های کاشانی


خوراکی‌های کاشان
در هر اقلیم، با فرهنگ و جغرافیای منحصر به فرد، ساختمان‌ها، صنایع دستی و خوراکی‌ها و … امضای تمدن دیرینه ساکنان آنجامحسوب می‌شوند، ساختمان‌هایی که طبق جغرافیای آنجا ساخته شده تا زندگی راحت‌تری را به ساکنان هدیه کند، صنایع دستی‌ای که هنر آن منطقه رو به نمایش می‌زاره و خوراکی‌هایی که نشانه‌گر ذائقه مردمان آنجاست. کاشان هم مثل همه اقلیم‌ها، در کنار خانه‌های زیبا و صنایع دست ساز منحصر به فرد، غذا‌ها و خوراکی‌های خوشمزه‌ای داره که در این مطلب فقط به خوراکی‌ها و شیرینی جات می‌پردازیم

عرقیجات
گلاب و عرق‌های نام آشنایی مثل نعنا، بیدمشک، هل، آویشن، خارشتر و… در اکثر خانه‌ها پیدا می‌شوند و کمتر کسی است که هیچ اطلاعی از خواص هر کدام یک از اینان نداشته باشد. بعضی‌ها برای تهیه خوراکی‌ها و شربت‌های مختلف ازشون استفاده می‌کنند و بعضی برای درمان یک کسالت. منطقه کاشان، به ویژه قسمت‌های کوهستانی به قطب گلاب و عرقیجات ایران معروف است.

کلوچه پشمک
نماد نوروز، جز جدایی ناپذیر سفره هفت سین و پای ثابت عید دیدنی‌های خونه مادربزرگ. این‌ها همه محبوبیت این کلوچه در کاشان است. کلوچه‌ای که برخلاف اسمش بافت ترد و زبری داره و عطر روغن حیوانی و هل اون وقتی که در کنار پشمک سرو میشه واقعاً لذت بخش. این شیرینی در کاشان بسیار محبوب بوده، تا جایی که از آن به عنوان یکی از لذت بخش‌ترین سنت‌های نوروز یاد می‌شود.


عکس از شیرینی نبات ریز

باقلوا کاشان
باقلوا یکی از پرطرفدار‌ترین شیرینی‌ها در ایران و کشور‌های همسایه است و در هر منطقه با توجه با ذائقه مردمان همنجا تغیراتی دارد. باقلوای کاشان نیز در نوع خود منحصر به فرد است. دارای خمیر زخیم، مایه اصلی کم شیرین‌تر و بسیار کم چرب و پرمغز‌تر. از این شیرینی در کاشان در مناسبت‌های تولد، ازدواج، مراسمات سوگواری و دیدار زائرین و سادات در روز غدیر استفاده می‌شود.

نان عباسعلی
این رسم از ده‌ها سال پیش در قمصر انجام می‌شده است که در واقع مردم با نذری دادن آن که به نام ابوالفضل(ع) طبخ می‌شده، حاجات خود را از خداوند می‌خواستند. امروزه نان عباسعلی در بعضی از نانوایی‌ها و شیرینی پزی‌ها به صورت روزانه پخت می‌شو. این نان ازمواد مغذی همچون آرد، شکر، کنجد، سیاه دانه، زعفران، زرد چوبه، زنجبیل، روغن و... تشکیل شده است.

قطعا شیرین جات و خوراکی های این منطقه بیشتر از این موارد بوده ولی به دلیل آن که ما در اینجا همواره سعی به گزیده‌گویی داشته‌ایم، بقیه خوراکی ها رو فقط نام میبریم تا علاقه‌مندان به این مطالب با آنها نیز آشنا باشند.

ادامه اسامی خوراکی‌ها وشیرینی‌جات رایج در کاشان:
- قطاب کاشان
- حاجی بادامی
- سوهان کاشان
- قند و قاووت کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *